Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı "Suriye'de Halk, Türkiye, Türkiye, TÜRKİYE Diyor…" Ve; ADANA MUTABAKATI… 17.02.2020

Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı

"Suriye'de Halk, Türkiye, Türkiye, TÜRKİYE Diyor…"

Ve; ADANA MUTABAKATI…

Komşumuz Suriye ile ilgili Her fırsatta olduğu gibi “Suriye topraklarını işgal ve ilhak gibi bir niyetinin söz konusu olmadığını” bir kez daha kamuoyuna önemli mesajlarda bulunan ve  “Suriye topraklarının neredeyse üçte birlik bölümü PKK terör örgütünün ve onu destekleyen ne yazık ki Amerika’nın işgali altındadır” diye açıklamalar yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, özellikle Suriye topraklarında son dönemde ki çok önemli sıcak gelişmelere dair ayrıntılara dikkat çekerken, özellikle de Halk çoğunluğu üzerinde Meşru bir yönetiminin var olmadığıyla ilgili olarak  Suriye’de gerçek olan şu ayrıntıyı açıklamasında önemle dillendirdi “Aynı şekilde Suriye topraklarında Rusya’sından İran’ına, kimi Avrupa ve Körfez ülkelerine kadar pek çok devlet faaliyet yürütüyor. Daha önemlisi, Suriye’de halkın en azından büyük bölümünün desteğine sahip muhatap alınacak meşru bir yönetim de bulunmuyor. Şu anda Suriye’de halk Türkiye, Türkiye, Türkiye diyor. Ve Suriye’de halk ellerinde Türkiye bayrağıyla sokaklarda dolaşıyor. Suriye’de rejim diye karşımıza çıkartılan yapı; halkıyla kavgalı, birtakım devletlerin desteğiyle suni olarak hayata tutulan siyasi bir mevtadır.” 
SURİYE İÇİN İNSANI DESTEK VEREN TÜRKİYE HEDEF ALINIYOR:
Cumhurbaşkanımız konuya dair açıklamasının devamında:  “Türkiye’nin Suriye’deki varlığına itiraz edenlerin önce şu sorulara cevap vermesi lazımdır: PKK terör örgütü ve onu destekleyen Amerika dururken niçin 4 milyona yakın Suriyeliye kendi topraklarında bundan çok daha fazlasına da Suriye içinde insani destek veren Türkiye hedef alınıyor? Ülkemizin güneyindeki şehirleri terör örgütünün saldırısı altındayken sesleri çıkmayanlar, Türkiye tüm sınır hattı boyunca güvenli bölge oluşturmaya kalkınca niçin birdenbire Suriye sevdalısı kesildiler?” Dedi.
4 MİLYON İNSAN TÜRKİYE’YE GELME ARZUSUNDA
“İdlib’den sadece şu anda 4 milyona yakın insanın Türkiye’ye gelme arzusunda olduğuna” da değinen Cumhurbaşkanımız, İdlib’de bir güvenli bölge oluşturduklarını, briket barınaklar için yoğun çalışmalar yapıldığını söyledi. Suriye rejiminin kendi halkını kadın, çocuk demeden uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, toplarla bombalayarak, gözü dönmüş katil sürüleriyle katlederek ilerlediğin inde altını çizen Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, “Türkiye’nin bu insanların hayatlarını kurtarma çabasına niçin bu derece karşı çıkılıyor? Türkiye’nin Suriye’de davetsiz misafir olduğunu öne sürenler, acaba kendilerinin dünyanın dört bir yanında davetsiz şekilde yürüttükleri faaliyetleri aynı şekilde tarif edebilecekler mi?” sorularını yöneltti.
ADANA MUTABAKATI ADETA SURİYE’YE DAVET
Türkiye’nin Adana Mutabakat’ıyla Suriye’ye âdeta davetli olduğunun belirten Cumhurbaşkanımız, “Buradan bir kez daha Suriye’deki zulmü durdurma, sınırlarımızın ve kardeşlerimizin güvenliğini sağlama kararlılığımızı tekrarlıyorum. Rejim güçleri Soçi Muhtırası’nın sınırlarına çekilene kadar İdlib’deki sorun çözülmeyecektir. İdlib’deki sorun çözülmedikçe de ne buradan sınırlarımıza yönelen yeni kitlelerin ne de ülkemizdeki Suriyelilerin evlerine dönüşü mümkün olmayacaktır. Dikkat ediniz, rejimin saldırıya geçtiği her yerde insanlar diğer bölgelere değil Türkiye’ye yöneliyor, çünkü güven bölgesi burası” olduğunu ifade etti. 
SURİYE’DE YİTİRİLEN HER BİR CAN BİZİM YÜREĞİMİZİ YAKIYOR
“Suriye’yi kendi siyasi ve askerî hesaplarının bilek güreşi alanına çevirmeye çalışanların umurunda olmayabilir, ama bu topraklarda yiten her can bizim yüreğimizi yakıyor.Çünkü bu insanlar bizim hem tarihî hem coğrafi hem dinî olarak kardeşimizdir. Kardeşlerimizi zalimlerin insafına ve zulmüne terk etmeyecek, sınırlarımızda terör örgütlerinin ve meşruiyetini yitirmiş rejimin tehdidi ile inşallah onların yaşamına terk etmeyeceğiz. Biz bu yolda gerekirse ölmeyi göze aldık. Varsa aynı fedakârlığı göze alan hodri meydan diyoruz” 
İDLİB’DE REJİMİN SALDIRILARI DURDURULMASI ŞUBAT AYI BİTMEDEN BİZ BU İŞİ YAPACAĞIZ
İdlib’deki çözümün, rejimin saldırganlığının bir an önce durdurulması ve daha önce varılan anlaşmalardaki sınırlara çekilmesinden geçtiğini de vurgu yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN “Aksi takdirde Şubat ayı bitmeden biz bu işi yapacağız. Bunu dostlarımızın desteğiyle gerçekleştirebilirsek memnuniyet duyarız, yok bu işi zor yoldan yapmamız gerekiyorsa biz ona da varız. İşte bu kadar açık ve net ifade ediyorum; Suriye’yi terör örgütlerinden ve rejimin zulmünden temizlemeden bize huzurla uyumak haramdır” açıklamasında bulundu.

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2020
YÖNETİM PANELİ