Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı Barış-Savaş-Eğitim ve Gözbebeğimiz TSK 18.02.2020

Yaşar KARA-YANKI'da GÜNAYDIN Adana Gazetesi İçin Yazdı

Barış-Savaş-Eğitim ve Gözbebeğimiz TSK

Kahraman Türk Askerimiz daima olduğu gibi ayrımsız Türk Milleti olarak bizim Gözbebeğimiz ve Peygamber Ocağımızın en önemli vazgeçilmezlerinin öncüsü olmuştur daima ve olmakta. Öteden beri diyoruz ya, Savaşta ve Barışta… Biz buna Eğitimi ve Yardımseverliğimizi de ilave edelim. Hoş geçmişten bu yana Ulusumuz gittiği her yere Barışın yanı sıra insanlığı hemiyetperverliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı özetle İmece’yi de beraberinde götürmüş ve öğretmiştir. Hep bu nedenle de deriz ya; “Mehmetçikten İnsanlık Dersi” diye.
Ve hatta daha da ileri Devletimizi devlet yapan Milletimizin el birliğiyle oluşturduğu Devlet-Millet Kaynaşması ve Dayanışmasının gereği de; emeğinden alın terinden oluşturduğu Şefkat Elini uzatırız…
Yazdıklarımın tarihten günümüze kadar gelene değin bir sürü önemli örnekleri var. En son örnek ise Barış Pınarı Harekâtı kapsamında.
Bir Bakalım Rasulayn ve Telabyad’a…
Bizimi değil, Rejim güçlerinin-Bölücü Terör örgütlerinin yaralarını bizler sarıyoruz. Okulların onarımından eğitimine; Hastanelerin restorasyonundan iyileştirilmesine/malzeme yardımından doktoruna. Gıda yardımından giysiye. Elektrik trafolarından içme sularına ve hatta daha ileri yolların stabilizesinden ziftlenmesine kadar…
Ülkelerindeki iç savaş ve terör örgütlerinin şehirlerini işgali nedeniyle uzun yıllar büyük sıkıntılar yaşayan Telabyad ve Resulayn’daki çocuklar, Barış Pınarı Harekâtı ile çocuk olduklarının farkına varmaya başladı.
ABDULLAH ERİN’İN MÜL-Kİ AMİRLİĞİNDE Kİ ŞANLIURFA VALİLİĞİ BARIŞ PINARI KAPSAMINDA Kİ OKULLARDAN VATANDAŞA BİR BİR UZANIYOR

Türkiye Cumhuriyetinin, sınırlarındaki terör koridorunu ortadan kaldırmak, Suriye sınırı boyunca güvenli bir bölge oluşturarak, Suriyelilerin kendi ülkelerinde özgürce yaşamasını temin etmek amacıyla 9 Ekim 2019 tarihinde başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, bölgedeki halkla birlikte gelecek nesil adına çocukların hayatını da değiştirmeye devam ediyor.
Sınır bölgemizin büyük ve önemli Kenti Şanlıurfa vilayetimizde Devletimizin değerli Mülk-i Amir ve aynı zamanda o bölgenin de evladı olan  kardeşim Abdullah ERİN’in uhdesinde ki; Valiliğimizin Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) koordinesinde bölgedeki okullar yeniden çocuklarla dolarken, Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de hizmete giren okullarda çocuklara yönelik desteklerine devam ediyor. Konuyla ilgili olarak verilere baktığımızda;
TSK’DAN İNSANI DOKUNUŞ VE ÇOCUKLARA EYP KONUSUNDA BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

Okulların basketbol potaları, voleybol sahaları ve futbol kalelerini yenileyen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, önceki gün de Telabyad’daki Şarkiyye, Cerrah, El Sabbağ ve Zeynep İlkokulunda 1675 öğrencinin hayatına dokundu.Özellikle belirtmek isteriz ki;Telabyad’daki okullarda, daha önce ailesiyle birlikte Türkiye’de yaşadığı için Türkçe konuşan çok sayıda öğrencinin oldğunu sizlere paylaşalım. Yine; Halkın ekmek ihtiyacının karşılanması için, bölgenin Türkiye’nin kontrolüne geçtiği günden bu yana un yardımlarını sürdüren AFAD, Kızılay ve TMO’nun destekleriyle bu hafta Telabyad’daki fırınlara 75 ton un ve 30 koli maya ile Resulayn’daki fırınlara 50 ton un dağıtımı gerçekleştirdi. 1260 gıda kolisi ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılırken, 2 bin 84’ü yetişkin bin 276’sı çocuk olmak üzere  toplamda 3 bin 360 kişiye ayakkabı dağıtıldı.
 Mehmetçiklerimiz, Barış Pınarı bölgesinde terör örgütü tarafından yerleştirilen mayın ve EYP'lerden, bölge halkı ve özellikle çocukların zarar görmemesi amacıyla okullarda bilgilendirme faaliyetleri icra etti.
TSK’DAN AFGANİSTAN VE SOMALİ’Lİ ASKERLERE EĞİTİM
Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Afganistan Misafir Askerî Personeli’nin eğitimleri kapsamında Teröristle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığında icra edilen “Teröristle Mücadele Harekâtı Kursu” tamamlandı. Ayrıca;
Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tarafından; 5’inci Somali Piyade Taburuna mensup 26 subay, 14 astsubay ve 487 ere verilen Temel Askerlik Eğitimi, 01 Şubat 2020 tarihinde Mogadişu’da bulunan Anadolu Kışlası’nda başladı.
HAVADAN KARADAN İÇTE DIŞTE BÖLÜCÜ TERÖRİSTE GEÇİT YOK
Bölücü Silahlı Terör örgütlerine karşı büyük bir azim ve gayretle mücadele veren  gözbebeğimiz Türk Askerimiz; hız kesmeden seri operasyonlarına  Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde, üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen ve aralarında Harun Kod adlı “saldırı ve sabotaj birim sorumlusu”nun da bulunduğu 8 PKK'lı terörist hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi,
 
BÖLÜCÜ TERÖRİSTLER BİR BİR TESLİM OLUYOR
Terör örgütü PKK’da çözülme devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinden kaçan 2 PKK/YPG’li terörist daha Kilis/Çobanbey ve Şanlıurfa/Suruç’taki hudut karakollarımıza teslim oldu. Yine; Şırnak/Silopi'de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist, Şanlıurfa/Suruç'da, Suriye kuzeyinden kaçan bölücü terör örgütü mensubu bir terörist teslim olurken, Diyarbakır/Lice kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen iki sığınak ve üç noktada bir adet silah üstü dürbün, iki adet el dürbünü, iki adet av tüfeği ve muhtelif malzeme ele geçirildi.  Ayrıca;Hakkari/Şemdinli kırsalında icra edilen adli aramada bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 30 adet fişek ve beş adet şarjör veŞanlıurfa/Akçakale kırsalında İl Jandarma Komutanlığı ile birlikte icra edilen operasyonda menfez içine gizlenmiş dokuz adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 18 adet Kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 633 adet Kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, bir adet M16 piyade tüfeği, sekiz adet M16 piyade tüfeği şarjörü, 224 adet M16 piyade tüfeği mühimmatı, dokuz adet el bombası, yedi adet fünye, iki adet RPG-7 roketatar, altı adet RPG-7 roketatar mühimmatı, dört adet RPG-7 roketatar sevk fişeği ve bir adet tüfek üstü dürbün ele geçirilmiştir.
YASA DIŞI YOLLARLA SINIRLARIMIZDAN GEÇMEK İSTEYEN 387 ŞAHIS YAKALANDI
 Hudut Birliklerimizce son birkaç gün içerisinde; Suriye’den ülkemiz Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 271 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a  aynı yöntemlerle teşebbüsünde bulunan 116 şahıs; Toplamda 387 kişi Hudutta ki birliklerimiz tarafından yakalanarak ilgili kolluk kuvvetlerimize yasal işlemler için  teslim edilmiştir.
 

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2020
YÖNETİM PANELİ