DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ” Gündemi Değerlendirdi;  "Bazı kesimler kışı zor geçirir!" 14.12.2020

 

DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ” Gündemi Değerlendirdi; 

"Bazı kesimler kışı zor geçirir!"

Dünyayı tehdit eden koronavirüs vaka sayılarında görülen günlük artışlar, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yeni tedbirleri gündeme getirdi. Maske-mesafe-temizlik tedbirleri yanında, bazı işyerleri tamamen, bazı işyerleri kısmen ve bazı işyerlerinde de turizmde olduğu gibi küçülme yaşanarak tedbirler genişletildi. Ülkemizde yeni alınan tedbirlere göre, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri saat 21.00, ertesi gün 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı var. Cuma günü başlayan sokağa çıkma yasağı cumartesi ve Pazar günleri Pazartesi saat 05.00’e kadar yani 45 saat kısıtlama ile devam etti. Bu uygulamaların neler getireceği, gelecek günlerde belli olacak. Şayet, koronavirüs vakalarında bugün yaşanan sorunlar artarak devam edecek olursa; belli olmaz ama belki de tam kapanma gündeme getirilebilir. Yok, bu kısıtlamalar faydalı olur ise, mayıs ayında yaşanan tedbirlerdeki gevşemeler yeniden gündeme gelebilir. Bu arada, bir noktanın altını çizmede fayda var. Bazı ülkelerde başlatılan aşılama çalışmaları bir aksilik olmazsa, Türkiye’de de 25 Aralık’tan itibaren uygulamaya konulacak. Umarım, hiçbir aksilik olmaz. Türkiye’de de belirtilen tarihte aşılama işlemlerine başlanır. 
Bütün bu şartları bir tarafa koyduğumuzda, mevsimin kış olması, işsiz sayısının kısıtlamalar sebebiyle artması, bakıma muhtaç yaşlıların bulunması ve piyasadaki pahalılık, kış şartlarının getireceği artı masrafları masaya yatırdığımızda, bazı kesimler için bu kışın zor geçeceği karşımıza çıkar. Bu zorlukların aşılması noktasına gelince; devlete düşen görevler yanında, belediyelere düşen görevler ve vatandaşlara düşen görevler olduğu bilinmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Örneğin; devlet baba, 01 Ocak 2021’den 01 Haziran 2021 arasında gıda maddelerinden KDV’yi kaldırarak sıfırlamalı. Her kentin valisi, Kızılay vasıtasıyla şehirlerin belli noktalarına mobil mutfaklar açmalı, işsizlere, fakirlere, fukaralara öğle yemeği dağıttırmalı. Büyükşehir konumunda olan kentlerde, büyükşehir belediyeleri aşevleri açmalı, fakir fukara vatandaşa öğle ve akşam sıcak yemek dağıtımında bulunmalı. İlçe belediyeleri ise, bulundukları ilçe kaymakamının desteğini arkasına alarak kendi belediye sınırları içerisinde yaşayan işsizlere, yoksullara, özellikle de bakıma muhtaç olan yaşlılara evlerine teslim edilmek üzere aralıksız her gün, öğle-akşam yemek servisi yapmalıdırlar. Bunlar yeterli mi, hayır. 
İşsiz olan, geliri bulunmayan vatandaşların elektrik, su, telefon, doğalgaz, yakacak, ulaşım masraflarını karşılayacak nakit yardım desteği sağlanmalı. Bu şartlar yerine getirilecek olursa, kısmen de olsa fakir-fukaranın, garibanın, yaşlının ve bakıma muhtaçların kış mevsimini kısmen de olsa rahat geçirebileceklerini söylemek yanlış olmaz. 
Özellikle, yıllardır Sarıçam Belediye Başkanı Sayın Bilal Uludağ, kendi belediye sınırları içirişinde, bakıma muhtaç kendi evlerinde oturan yaşlılara; 12 ay her gün, kendi elemanları ile yaptığı öğle ve akşam yemek yardımı örnek alındığı takdirde, diğer ilçe belediye başkanları aynısını yapmayı hedeflerse, bu kış mevsimi kendi evlerinde oturan bakıma muhtaçlar için sorunsuz geçebilir demek doğruda birleşmek olur. Bana kalırsa, vicdanının sesini dinleyen her ilçe belediye başkanı, Sarıçam Belediye Başkanı Sayın Bilal Uludağ’ın dinimiz İslam’la örtüşen bu güzel uygulamasını örnek alır ve yapar.

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021
YÖNETİM PANELİ