DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ” KALEME ALDI “ Türkiye’de gündem aşılama olmalı…” 07.01.2021

DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ”

KALEME ALDI

“ Türkiye’de gündem aşılama olmalı…”

Son günlerde Türkiye’de türban, kılık kıyafet yeniden gündem oldu. Türbanın da, kılık kıyafetin de gündem olmasının Türkiye’ye getirisi sıfırdır, götürüsü ise ayrıştırmayı, kutuplaşmayı körükleyeceği için çok büyük olur. Bugün, Dünya’nın da Türkiye’nin de ortak düşmanı koronavirüs ve onunla mücadeledir. Türkiye, bütün sorunları bir tarafa bırakarak koronavirüsü yenmede aşılanmaya odaklanmalı ki, diğer sorunlara zaman ayırabilsin. Dünya’da aşılama başladı. Söylenenlere bakıldığında, Türkiye’de de 15 Ocak’tan sonra aşılama başlatılacak. Aşılama öyle bir sorunu ortadan kaldıracak ki, aşılanan sayısı arttıkça koronavirüse yakalanma sayısı azalacak. Dolayısıyla ölüm vakaları da en alt noktaya çekilmiş olacak. Aşılama yapılmış olanlar ile aşılanmayanlar arasında hareket kısıtlaması da gözle görülür biçimde hem Dünya’da hem Türkiye’de yaşanacak. Aşılanmış olanlar, kimlikleri gibi aşı kartlarını göstererek marketlere girebilecek. Otobüs ve uçakla seyahat edebilecek. Tatil yapmak istiyorsa, tatil yapabileceği otele, motele girme şansını elde etmiş olacak. Aşılanmamış olanlarsa, evlerinden dışarıya çıkma şansını kaybedeceklerdir.
Bunun için Türkiye’nin ana gündemi aşılanmadır diyorum. 85 milyon nüfusun yüzde 65-70’inin aşılanması nereden bakılırsa bakılsın; en an 5-6 ay sürecek demektir. Hal böyle olduğu zaman Türkiye’nin bacasız fabrikası kabul edilen turizminin 2020 yılında gördüğü zararı, yeni yılda da yaşamama noktasında Türkiye’yi yönetenlerin gündemi de, önceliği de, hedefi de aşılama olmalıdır. Turizm, yan sektörleri ile birlikte milyonlarca kişinin ekmek kapısıdır. Geçtiğimiz yıl sıkıntılar yaşandı. Umarım bu yıl, bu sıkıntılar yaşanmaz. Turizmin alt yapısı kabul edilen oteller, moteller iç ve dış turizm gönüllüleri ile beklenen doluluğu yakalamış olur. Böyle bir durumda, turizmin yan kolları olan kasap, manav, tavukçu, balıkçı, tekstilci ve diğer sektörler sıkıntı yaşamamış olur. Şayet tersi olacak olursa; yani 2020 yılındaki zorluklar ve sıkıntılarla turizm sektörü karşılaşırsa onbinlerce kişi işini kaybeder, yüz binlerce kişinin ekmeği elinde alınır, dövize büyük ihtiyacı olan Türkiye de büyük oranda sıkıntı yaşar. Türkiye’de iktidarıyla muhalefetiyle plan ve programlar doğrultusunda, ortak bir akılla Türkiye’nin geleceğini düşünerek ve en önemlisi, birlik ve beraberliğini koruyarak Türkiye için gündemler belirlemelerine, yarınlar geç olur anlayışı ile bugünden başlamalıdırlar.
Unutmayalım ki; altın kapının gümüş kapıya ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi başarıyla kapatmanın yolu da “Önce Türkiye” anlayışı ile iktidar ve muhalefetin ortak akıl kullanarak, bugünleri değerlendirmelerde yarış içinde olmalarından geçer. Bu gerçekler ortadayken, Türkiye’nin binbir sorunu karşımızda Toros dağları gibi durduğu bir dönemde, türbandı, kılık kıyafetti tartışmaları Türkiye’ye zarar verir. Buna izin verenler de büyük zarar görür. Umarım, Türkiye asli gündemine döner ve kaybeden değil, kazanan Türkiye olur.

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021
YÖNETİM PANELİ