Yaşar KARA-YANKI VEFATININ 28 İNCİ YILINDA  MERHUM TURGUT ÖZAL’I RAHMET DUA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ  17.04.2021

Yaşar KARA-YANKI

VEFATININ 28 İNCİ YILINDA

 MERHUM TURGUT ÖZAL’I

RAHMET DUA VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

Bugün 17 Nisan 2021.

Cennet Mekan Cumhurbaşkanlarımızdan  büyük bir hizmet adamı siyasetçi-ekonomist-bürokrat Merhum Turgut ÖZAL’ın elim bir rahatsızlık nedeniyle vefatıyla aramızdan ayrılışının bugün itibarıyla 28 inci  yıl. Kocaman 28 yıl geçmiş aradan sanki dün gibi. Bilgeliği, modernliği, teknolojiye ve değişime bakışıyla yeniliğiyle kalıcı devasa hizmetleriyle önemli iz bırakmıştır Merhum Turgut ÖZAL. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu büyük önder İlk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ten sonra Cumhurbaşkanı unvanıyla bu makam sahibi iken hayata veda eden ikinci dev adamımızdır Merhum Turgut ÖZAL.

ÜLKEMİZDE DEĞİŞİMİN ÖNEMLİ MİMARLARINDAN BİRİSİDİR MERHUM ÖZAL

 

Değişimin, gelişmişliğin, yeniliğin ve hatta belirli izlerle TÜRKİYE’de Rönesans’ın  en önemli mimarlarından biridir Merhum ÖZAL. Bugün son derece modern donanımlı HD olarak LED olarak dünya kanalları izlediğimiz  Renkli televizyona Siyah beyazdan geçişimizden, devletimiz destekli tek televizyon kurumu TRT’den çok kanallı televizyon kanallarımıza atlamamızın öncüsü de odur.  Ve devam ede gelecek olur isek, bugün sayıları binleri aşan radyolarımızın da öncüsü odur. Bugünkü teknolojik çağımızın  vazgeçilmezi olan Bilgisayarlarımızın hayata çok aktif olarak girmesinin de öncüsü odur.  Düz  asfalt ziftli karayollarımızdan dev otoban yollarına geçişimizde ki hizmetin sahibi de Merhum Turgut ÖZAL’dır. Yetmez efendim yetmez ülkemizde modern şehirciliğin kentten köye ulaşımında Kanalizasyonundan-sinyalizasyonuna, tüm alt yapı çalışmalarının tamamlanmasında onunla başlayıp imar planı düzenine kadar gideriz.

YENİ VİLAYETLER ONUN DÖNEMİNDE BAŞLADI

Bugün 81 olan vilayetimizin 67 ‘den  bu sayıya ulaşmasında,büyük donanımlı ve stratejik vasıfları olan ilçelerimizin vilayetleşmesini,beldelerin ilçeleşmesini köylerin beldeleşmesini ve hatta yerinde mahalli yerel belediyecilik yönetiminin oluşumunda da onun tartışılmaz katkıları vardır. Devlet Kurum ve kuruluşlarıyla birlikte halkımızın hak ettiği daha modern bir yaşama geçişinde, modern binalardan başlayarak sosyal yaşamın hareketliliğinde önemle etkin oluşunda da Merhum Turgut ÖZAL’ın mühiş katkısı vardır.

UNUTULMAZ HİZMET GAP’I UNUTMAYIP SIKÇA HATIRLAYALIM

Kısa adı  GAP olan Güneydoğu Anadolu Projesinden başlayarak, birçok yeni ve kalıcı hizmetin atağa kalkmasında Cennet Vatan Türkiye’mizde önemli katkının lideri oldu. Buna, Binalardan, yepyeni araçlara, mekanikten teknik donanıma kadar uzatın gitsin. Hatta bugün bile yapılan bir çok devasa hizmetin temelinde Merhum Turgut Özal’ın projesi yada fizibilitesi vardır. Devlet planlamadan, Turizme, ekonomiye kadar bir sürü ataklarda Merhum Özal gerçeği vardır. Devlet adamlığının ötesinde siyaset dünyamızda ki yenilikleri büyük liderliği çok daha farklılık arz ederdi. Aslında merhum Özal’ı değerlendirirken; Devlet Adamlığını ayrı, Siyasi Liderliğini ayrı Bürokrasi yaşamını ayrı değerlendirmek gerek. Ve hatta özel yaşamı bile apayrı bir değerlendirmesi yapılabilir.

TÜRK HALKI ONU ÖZLÜYOR

Elbette; Merhum ÖZAL’ı anlatırken,Adanalı hemşerimiz Türk Eminiyet Teşkilatımızın Milletvekili ve Belediye Başkanı unvanlı gözde isimlerinden Kozanlı hemşerimizi Musa ÖZTÜRK’ün 10 yıl boyunca Koruma Müdürlüğünü başarıyla yaptığını da üstüne basarak bir kez daha ifade edelim. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim,1983 yılında yapılan genel seçimlerde Türkiye’de tarih yazan ve tek başına iktidar gelen Merhum Turgut Özal’lı Anavatan partisi, Mart 1984 yılında mahalli seçimlerde ki ülkemizdeki büyük çoğunluğun oyu ile göreve gelen Belediye Başkanlarının genel manada iktidar gücüyle oluşturdukları kalıcı hizmetleri. Sonrasında yaşanan Referandum’lu dönem. Ve pek tabi bundan tam 28 yıl önce yani 17 Nisan 1993 yılında Turgut Özal’ın yaşama vedası. Hizmetleri için yüce Türk halkı adına Turgut Özal’a teşekkürler beraber dualarımızı bir kez daha yollarken onu gerçektende özlediğimizi bir kez daha kalben ifade edelim.

…..

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021
YÖNETİM PANELİ