Çetin YİĞENOĞLU-SÜBSÜDİARİTE Mİ GETİRİLİYOR? 25.04.2021

Türk Edebiyatımızın Adana’da yaşayan Büyük Ustası Gazeteci-Yazar, buram buram Adana Anadolu kokan ismi yaşayan bir Efsane Çetin YİĞENOĞLU;  sosyal paylaşım sitesinde yaptığı bir paylaşımında, mesleki olarak ne kadar hassas ve dikkatli olduğuna bir kez daha şahit olmanın sevgiyle saygıyla pek tabi hayranlıkla onurunu hazzını defalarca olduğu gibi bir kez daha yaşadım. Bu sebeple de ayrıcalıklı haber portalımız www.yasarkara.com.tr  okur ve takipçileri için pek tabi yüce kamuoyu için saygıdeğer büyüğümüz Çetin YİĞENOĞLU’ nun 20 Nisan 2021 tarihli bizleri dikkate uğratan kısa ama öz yazısını siz değerlerin beğenisine dikkatine öneme binaen arz eder iken, zatıâlilerine de kalben teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.(Yaşar Kara)

 

Çetin YİĞENOĞLU-SÜBSÜDİARİTE Mİ GETİRİLİYOR?

 

TV’lerin ana haber bültenlerinde bir kedinin ayağından yaralanması haberine 60 saniye yer verilirken Türkiye’nin can alıcı konularının başında gelen bir haber dün akşam 3-4 saniyede geçiştirildi:

“Yerel yönetim reformu TBMM’ye getirildi”.

Haber bu, başka hiçbir ayrıntı yok.

Acaba diye sordu içimizden bir ses “reform” adı altında 30 yıldır getirilemeyen “sübsidiarite” yani “yerel yönetim şartı” mı getiriliyor? Bu sistem dünyada ABD ve Almanya gibi eyaletlerle yönetilen birkaç ülkede uygulanıyor ancak. Bildiğimiz kadarıyla AB’de birçok ülke şu ana değin bu şartı kabul etmemiş durumda.

Sübsidiarite, Türkiye’de önem açısından Anayasa değişikliği konusunun hemen ardında bulunuyor. Özcesi “üniter yapının bütünüyle tasfiyesi, eyalet sistemine geçiş” diye de okunabilecek böyle önemli bir konuda muhalefet neden sessiz kalıyor acaba?

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021
YÖNETİM PANELİ