Yaşar KARA-YANKI  3 Mayıs Türkçülük Günümüz Kutlu Olsun 03.05.2021

Yaşar KARA-YANKI

 3 Mayıs

Türkçülük Günümüz Kutlu Olsun

 

 

 

Bugün 3 Mayıs Türkçülük Günü.

Her Türkçü Saygıyı esas almak zorundadır.  Türkçülük, Türk soyunun ruhunda, kanında, beyninde yaşayan hayat prensiplerinin fikir haline gelmiş şeklidir. Türkçü gününü gün etmez. Türklüğe hizmeti, varlık sebebi olarak görür. Yükselmek için değil, Yükseltmek için çalışır. Alçak gönüllüdür. Karşılık ve taktir beklemez.

 

3 MAYIS  ve  ATSIZ’IN AÇIK MEKTUBU

 

Türkçülük Günü her 3 Mayısta kutlanmaktadır. 3 Mayıs 1944 tarihinde Nihal Atsız ile Sabahattin Ali arasında açılan “Irkçılık-Turancılık” davasından sonra yaşanan Ankara nümayişini (Gösteri) anmak amacıyla her sene aynı tarihte Türkçülük günü kutlanıyor.

Bu davanın açılmasının nedeni, Orhun Dergisinde yazdığı  açık bir mektup sebep oldu. Bu yazısında Nihal Atsız,devletin içine Komünist kadroların yerleştirildiğini düşünmekte ve bazı isimleri şikayet etmiştir ki bunlar arasında  Ahmet Cevdet Emre,Sabahattin Ali, Sadrettin Celal Antel ve Hasan AliYücel’de vardır. Sabahattin Ali o mektupta hakaret içeren yazılar var gerekçesiyle, Nihal Atsız hakkında dava açar . Ve 3 Mayıs 1944  yılında dava başlar.Nihal Atsıza destek vermek isteyen Turancı gençler Ankara Ulus meydanında İstiklal Marşı okuyarak  yürüyüşe geçerler ve Başbakanla görüşmek isterler. Görüşme kabul edilmez ve 165 genç tutuklanır.

 

Türkçülük günü, ilk defa 3Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki VelidiTogan Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere, 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır.

 

BUGÜN DEĞERLERİMİZİ BİR KEZ DAHA  SAYGIYLA ANIYORUZ

 

Irkçılık Turancılık davası, 7 Eylül 1944 te başlayan ve 29 Mart 1945 e kadar süren; Türk Siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin adıdır. Yargılanma sonucunda BERAT eden Zeki Velidi Togan, Cihat Savaş fer  ve Alparslan  Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Nihal Atsız, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sancar, Cabbar Şenci  ve Cemal Oğuz Öcal gibi değerleri de 3 Mayıs Türkçülük gününde saygıyla anıyoruz.

 

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 49.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021
YÖNETİM PANELİ