GÜNÜN GÖNDERMESİ...

MABADIN SELFİCİLERİ ! SEYİR MEALİNDE Kİ ASİLLİKLERİ GİDİNCE, BİR BİRLERİNİ NASILDA BULUP SIRITIYORLAR; "KÖRLER SAĞIRLAR BİR BİRLERİNİ AĞIRLAR" MİSALİ...YUH SİZE...SİZİ  BİR ZAMANLAR ADAM SANIP GÜVENEN İNANANLAR  ŞİMDİ NE KADARDA ÜZÜLÜYORLAR

ADAM SANMIŞTIK DİYE...(Yaşar Kara-YANKI

DR.POLYANNA SUCCİ'DEN ANLAMLI BİR PAYLAŞIM
DEFALARCA OLDUGU GİBİ BİR KEZ DAHA

“ŞEHİT POLİSLERİMİZE DUALARIMIZLA”

 

DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ” YAZDI İlkokul öğretmenlerim ve muhterem eşim… 23.11.2021

DUAYEN YAZAR “HASAN BASRİ YAVUZ” YAZDI

İlkokul öğretmenlerim ve muhterem eşim…

Değerli okurlarımız, bugün Öğretmenler Günü. Bu vesile ile tüm öğretmenlerin, Öğretmenler Günü’nü saygıyla kutlarım. bu mesleği yapıp Hakk’a yürümüş olanları da rahmetle anarım. Ben, Karataş ilçesinin bugünkü adıyla Gölkaya mahallesindenim. Eskiden, yani çocukluğumda Gölkaya mahallesinin adı; Feyziye köyüydü. Sonra Gölkaya köyü oldu. Yeni yasa gereği de köyler mahalle konumuna getirildi. Ve benim doğduğum, çocukluğumun geçtiği köyüm, Gölkaya mahallesi oldu. Çocukluğumda, köyümde ilkokul 1-2-3’e kadar okuma şansı vardı. Bu şansı ben de kullananlardan oldu.

İlk öğretmenimin adı: Mehmet Aslan. Soyadı gibi Mehmet öğretmenim gerçekten aslandı. Benim gibi köy çocuklarının iyi yetişmelerinde elinden gelenin daima fazlasını yaptı. Bu muhterem öğretmenimi rahmetle anıyorum. 4. ve 5. sınıfları bugün ilçe olan o gün ise, ilkokulda okuduğum yıllarda nahiye olan Karataş’ta Cumhuriyet ilkokulunda okudum. Cumhuriyet ilkokulu Karataş’ta tek okuldu.4. sınıf öğretmenim, okuduğum yılda öğretmenim Hasan Cengizer’di. Hasan Cengizer, İstiklal Marşı’mızı doğru okumamız yönünde her gün 1 saat özel çalışma yapardı. Bunun nedeni, Karataş’ta doğup büyüyen birçok arkadaşımız “korkma” kelimesini doğru teleffuz edemezlerdi. Bu nedenle Hasan Cengizer hocam, istisnasız hergün 1 saat İstiklal Marşı’mızı doğru okumamız için çaba sarfederdi. 5. sınıf ise, öğretmenim Süheyla Yoğurtçu hanımefendi idi. Süheyha hocahanım, Karataş’ın eğitimine özellikle kız çocuklarının eğitime başlamasına büyük çaba sarf etti. Adeta Karataş’ın üzerine eğitim güneşi olarak doğdu demek Süheyla hoca hanımın hakkını teslim etmek olur. Süheyla hoca hanımla Karataş’tan ortaöğretim için Adana’ya okumaya gelenler oldu. Bunlardan biri de benim. Hocamı rahmet anıyorum. Bende ve benim gibi sınıf arkadaşlarımda büyük emekleri oldu. Aramızda milletvekili olanlar var, hekim olanlar var, birçok köylü çocuğu Süheyla hanım nedeniyle yüksek öğrenim yapma şansını yakaladı. O dönemde, kız çocuklarının okuma oranı çok düşüktü. Süheyla hoca hanım ev ev dolaşarak kız çocuklarını okullu yaptı. Bugün onlar da doktor, öğretmen, ebe hemşire olarak bu ülkeye kendi ayakları üzerinde durarak hizmet ettiler.

Muhterem eşim de sınıf öğretmeni olarak bu ülkeye Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, hepsi birer değer olan çok kıymetli öğrenciler yetiştirdi. Muhterem eşimin en büyük özelliği öğrencilerinden hediye kabul etmeyişi idi. Muhterem eşimin öğretmenlik yıllarında, kalorifer ve klima yoktu. Sınıflarda öğrenciler üşümesin diye soba yakılırdı. Defalarca muhterem eşimin kullandığı sınıftaki sobaya defalarca odunlar götürdüğümü bugün gibi hatırlıyorum. Öğretmenliğin ne kadar kutsal, ne kadar onur verici bir meslek olduğunun farkına vararak muhterem eşim, öğretmenlik yaptı. Bu mutluluğu yetiştirdiği çocukların başarılarını görerek de her zaman gururlandı. Yıllar önce emekli olmasına rağmen, bugün dahi yetiştirdiği öğrencileri, Öğretmen Günü’nde arayıp saygı ve hürmetlerini iletirler. Bu davranış tarzı da muhterem eşimi, hem sevindirir hem de çok mutlu eder. Yeniden Öğretmenler Günü’nü kutlar, tüm öğretmenlerimize “İyi ki varsınız” anlayışı ile başarılar dileriz.

Yaşar KARA - Derin düşünce ve haber portalı - Habercilite 50.Yıl
Sitemizde yayınlanan materyallerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yaşar KARA © 2006-2021  
YÖNETİM PANEL
​​​​

İlgili Yayınlar Google Video-Yazı ve Görseller (Fotograflar) İçin

Yaşar Kara YANKI  ismini Takip Ediniz

www.polyannasucci.com