Gezici Araştırma Adana Büyükşehir Belediyesi Anket Sonuçlarını Açıkladı
  • Yaşar Kara
  • Gündem
  • Gezici Araştırma Adana Büyükşehir Belediyesi Anket Sonuçlarını Açıkladı

Gezici Araştırma Adana Büyükşehir Belediyesi Anket Sonuçlarını Açıkladı

ABONE OL
Mart 13, 2024 08:19
Gezici Araştırma Adana Büyükşehir Belediyesi Anket Sonuçlarını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gezici Araştırma Merkezi tarafından 24 -27 Şubat 2024 tarihleri arasında Adana genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konularla ilgili seçmen durumunu belirlemek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçları açıklanmıştır.

Araştırmanın Amacı ve Önemi

Bu araştırma Gezici Araştırma Merkezi tarafından, Adana genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 24 – 27 Şubat 2024 tarihlerinde yapılmıştır.

Araştırmanın Örneklemi

Araştırmanın örneklemi TÜİK 2019 Yerel ve 2023 Genel Seçim Sonuçları dikkate alınarak, Adana Genelini temsil edecek nitelikte oluşturarak düzenlenmiştir.

Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 4894 katılımcı üzerinden yürütülmüştür. Yapılan çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır.

Örneklemin seçilmesinde, kota yöntemi kullanılıp, görüşülecek katılımcıların belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırmaya Katılan Halkın 31 Mart 2024 Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminde İki Aday Olsa Hangisi Adaya Oy Vereceğine İlişkin Dağılım şöyle;

Araştırmaya katılan halkın 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi parti adayına oy vermeyi düşündüğüne ilişkin dağılım % 41,3’ü AK Parti ve MHP ortak adayı Mehmet Fatih Kocaispir oy vermeyi düşündüğünü ifade ederken % 45,9’u CHP adayı Zeydan Karalar’ a oy vermeyi düşündüğünü ifade etmektedir.

Adana halkının % 58.7’si Zeydan Karaları başarılı belediye başkanı olarak görüyor. % 22’sı kısmen başarılı dediği görülüyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için kime oy vermek istediği arasındaki ilişki incelendiğinde AK Parti’ye oy verenlerin % 16.9’u CHP Adayı Zeydan Karalar’a oy vermeyi düşündüğünü ifade ederken % 72.3’ü MHP ve AK Parti adayı Fatih Kocaispir’e oy vermeyi düşündüğünü ifade etmektedir. MHP’ye oy verenlerin % 22’si Zeydan Karalara oy vereceğini söylüyor. CHP’ye oy verenlerin % 96.6’sı CHP Adayı Zeydan Karalar’a oy vermeyi düşündüğünü ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r