Ömer Çelik’li Ak Parti Adana’da bir başka güçlü (3)

Ömer Çelik’li Ak Parti Adana’da bir başka güçlü (3)

ABONE OL
Şubat 24, 2024 14:06
Ömer Çelik’li Ak Parti Adana’da bir başka güçlü (3)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşar KARA – YANKI

‘Ömer Çelik’li Ak Parti Adana’da bir başka güçlü (3)’

3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından tarih yazan bir oyla iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisine rağbeti ilgiyi anlatmaya gerek yok. Zaten o gün bugündür de Ömer Çelik’inde çok etkin olduğu Ak Parti iktidarı hiç bırakmadı.

BİRİLERİ ÜFÜRÜRKEN AK PARTİ İŞ YAPTI

Demokrasi kılıcı kesilen isimlere bakıyorum da üfürdükleri ile uygulamaları arasında kocaman kocaman farklılıkları var. Halkçılığı, yurtseverliği kimseye vermiyorlar ama en önemli burjuvalığı kendileri yaşıyorlar, aksini iddi edenler varsa üfürenlerin yaşamlarına baksınlar yalanmıyım doğrumuyum görsünler.

Millet-vatan nutukları atanları, maneviyatı kimseye bırakmayanlara baktığımızda ise ibadette gören bile yok denilecek kadar az. Hamiyetperverlik adına; yoksulun derdi, engellinin-yaşlının-garibin kurabanın-öğrencini-askerin-polisin iktisadi anlamda bir nebzede olsa uygulama noktasında katkıyı iktidarın ortaya koyduğu görülünce akım devam etti.

Tabi her farklı iktidarda olduğu gibi Ak Parti iktidarı içinde bu gerçek. Hasılı; bugünlere gelen iktidarın 3 Kasım 2002 Milletvekilliği genel seçimi sonrasında ilk kez gireceği 2004 mahalli seçimlerinde kim kimler nerelerde oyandılar.

ÖMER ÇELİK VE ZAFER KARA

Ak Partide aday bolluğu göz önünde. Yukarıda da onu anlatmaya gayret ettim dünden bugüne için. İşte o günlerde de Adana’da en popüler isimi ve bir daha aynı trendi bir türlü yakalayamayan, ancak son 30 Mart 2014 mahalli seçimde Kozan ilçemizden Adana Büyükşehir Belediyesine kadar gelebilen tanınmış müteahhit Zafer KARA idi.
Zafer Kara’nın Ömer Çelik ile olan yakınlığı onun Adana Büyükşehir Belediyesi Adaylığını daim ön planda tuttu.

“KAVGAYLA BAŞLAYAN DOSTLUK SAĞLAM OLUR” VE “AKP DEĞİL AK PARTİ”
Zaten bizim Ömer Çelik ile olan yakınlıklarımızda bire bir anlamında o vakitler olmuştu. Ki; Ömer Çelik ile o zamanlar meslek büyüğüm Kurtar Çakın’ın Başkanlığını yaptığı Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen ve Adil Yiğenler, Ayhan Zeynep Tekin, Nevzat Uçak, Erden Arat, Veli Uçuk, İsa Ekici gibi isimlerinde yer aldığı bir toplantıda Basın Çirkeftir sözü nedeniyle hararetli bir tartışmam olmuştu. İlk kezde aynı toplantıda Kurtar Çakın’ın toplantının açış konuşmasını yaparken, Adalet ve Kalkınma Partisine kısaca AKP demesine de ilk tepkiyi Ömer Çelik koymuş ve AK Parti düzeltmesini yaptırmıştı.

ÖMER ÇELİK SICAKKANLI BİR ADANALI TÜRK DELİKANLISI

Ve işte o toplantı ile Ömer Çelik genel manada Adana’da dikkat çekmişti. Sağolsun daha sonra nezaket gösterip, Zafer Kara’nın bizi bir araya getirdiğinde şu sözünü hiç unutmuyorum “en iyi yâda en sağlam dostluklar kavga ile başlar” demişti Ömer Çelik. Aslında mütevazi sıcak kanlı bir Adanalı, bir Türk delikanlısıdır Ömer Çelik. Lafını filanda esirgemez.

ÖMER ÇELİK’LE BİRLİKTE ZAFER KARA’YI KİMLER DESTEKLEMEDİ Kİ?

O günler 2004 mahalli seçim aşaması Ömer Çelik Allah var önce partisini, sonra partilisi ve partinin Adana kurucularından birisi olan işadamı Zafer Kara’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için gayretleri oldu. Bunun en önemli şahitlerinden biriside o yıllarda Zafer Kara’ya danışmanlık yapan Yaşar Kara olarak ben, daha sonranın ÇUKOBİRLİK Genel Müdürü Fevzi Kılıç, Kadirli kökenli tanınmış sağlam bir dost olan Avukat Aydın Enver Güvel gibi bazı isimler. Tabi; Ak Partide üç dönem Milletvekilli yapmış olan Eski Vali Muavinlerinden Ali Küçükaydın’ı ve Ak Parti Genel Merkezinde Kadın Kollarında aktif olan Zafer Kara’nın eşi NEVİN KARA’yıda unutmayalım. Hatta o yıllarda hükümet erkânı ile Amerika’ya giden o yılların Adana ATO Başkanı Şaban Baş’ın bizzathi bana Ömer Çelik,
Zafer Kara’yı ciddi manada destekliyor sözünü de sizlerle paylaşim.
Bütün bu çalışmalar sırasında Mavi Sürmeli’nin işletmecisi Levent Özvereni’de hatırlamak isterim o da Zafer Kara’yı destekleyenlerin içinde yer aldı. Bu arada Ömer Çelik ile Kozan’da Danışma Kurulu Toplantısı, Mavi Sürmeli’de ilk kez Adana Basınıyla sohbet toplantısını organize edenlerden birsi oldum.

O GÜNÜN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TABULARI YIKTI GEÇTİ

Ammevelakin; Zafer Kara maddi veya manevi bu yükü taşıyamadı ve kurucusu olduğu iktidar partisi Ak Parti’den Ömer Çelik ve Ali Küçükaydın’a rağmen, Aday olamazken; O günün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı bütün siyasi ve taraf TABULARINI maddi ve manevi manada yıkarak 2004 mahalli seçimde hiçte mensubu olmadığı Ak Partiden Aday oldu ve seçimi kazandı.

VE ÖMER ÇELİK 22 TEMMUZ 2007’DE BU KEZ ADANA LİSTEBAŞI

Ömer Çelik’in dostluğu bir kenara bırakarak partisi için çok daha önemli stratejilerini, 2004 seçimlerinin ardından, 22 Temmuz 2007 de ki seçimilere bu kez Adana’dan 1. Sıradan Adaya olarak girmesiyle gösterdi. Üstelikte bu kadronun içinde bazı isimlerde yer almamıştı. Örnek mi? Abdullah Çalışkan, Abdullah Torun, Ayhan Zeynep Tekin Börü gibi… Bu arada Ömer Çelik TBMM’ye 2. Kez gidiyordu v e daha donanımlı olarak ve Adana’nın yine gücünü göstermişti. Bugünlükde bu kadar. Bakın bakalım yarınlarda daha neler olacak neler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r